Panoramy obejmują kąty do 360 stopni w poziomie i znaczną rozdzielczość (obrazy ok. 10-15 tys. pikseli, we flashu możliwe większe).
Występują głównie w wersji dla odtwarzaczy Quick Time Player (oznaczanej qt) lub Deval VR (ozn. dv) oraz flash (ozn. flash lub swf, na razie mało). Odtwarzacze te działają w wariancie dodatków do przeglądarek internetowych, tzw. wtyczek (pluginów) i są łatwe w instalacji oraz ogólnodostępne bez kosztów. Zasadnicze pliki panoram są przeważnie formatu filmowego .mov, wspólnego dla obu pierwszych odtwarzaczy (pluginów). Jednak dla wykorzystania zalet każdego z nich potrzebne są różne, nieco inaczej przygotowane obrazy. Natomiast format trzeci, flash powoli zdobywa coraz większe znaczenie, choć bywa najbardziej obciążąjąjący dla komputera na etapie odtwarzania i wymagający na etapie przygotowania plików.
Plugin Deval daje wygodne możliwości podglądu pełnoekranowego, regulowania jasności i wielkości obrazu, przenikania się kilku obrazów oraz nakładania nazw czy np. cennej funkcji kompasu (co wynika z faktu, że twórcy tej "wtyczki" udostępniają szereg wskazówek jak to zrobić). Sam plugin jest też znacznie mniejszy (ok. 300 kB), ale dla wykorzystania bardziej zaawansowanych opcji i tak wymaga instalacji Quick Time Playera. Niestety w środowisku Windows 7 dla części przeglądarek ma on słabsze niż przedtem wsparcie i dobrze, płynnie sprawuje się tylko z przeglądarkami IE i Chrome. Wciąż natomiast pozostaje bardzo dobrą lub wręcz najlepszą darmową opcją dla Windows XP i Vista oraz Windows 2000.
Quick Time zajmuje kilkanaście MB, jego odczuwalną zaletą w wersji darmowej jest nieco szybsze ładowanie się obrazu i to w taki sposób, że tzw. nagłówki (nieostre zajawki obrazu) od razu zapełniają cały kadr, który dopiero potem stopniowo się wyostrza (w Devalu VR jest to możliwe tylko dla panoramy pełnosferycznej). Wykorzystanie innych zalet wymaga jednak na ogół dodatkowych narzędzi.
Wersje we Flashu są najbardziej uniwersalne w sensie rozpowszechnienia programu (pluginu) potrzebnego do odtwarzania, otwierają też możliwości umieszczenia największych panoram bez ładowania całego dużego obrazu naraz (wymaga to jednak na ogół zaawansowanych narzędzi na etapie przygotowania plików). Płynność i jakość odtwarzania przesuwającego się obrazu jest zależna od zastosowanych narzędzi. W sferze innych dodatków typu np. kompas, wersje uzyskane poprzez narzędzia darmowe bywają uboższe od także darmowego Devala.
Panoramy z reguły najpierw podano w wersji lżejszej, o rozmiarach pliku około lub poniżej 1MB (liniowo na szerokość około pół monitora laptopa panoramicznego, 600-700 pikseli). Dopiero z nich można przejść do wersji pełnoekranowych, operujących plikami rzędu 2-6 MB.
Oba pierwsze pluginy są darmowe i proste w instalacji, wszelkie ewent. wskazówki pojawią się w trakcie ładowania panoramy. Plugin trzeci na ogół mamy już w komputerze już wcześniej, wymaga on jednak częstszych aktualizacji.